Savetovalište u 4. mesecu
Redovne kontrole kod pedijatra su ključan deo pravilnog rasta i razvoja u detinjstvu. Pregledima u savetovalištu pedijatar procenjuje rast i razvoj, prepoznaje probleme u najranijim fazama i pruža adekvatnu brigu, sprovodi imunizacije, daje instrukcije i edukuje roditelje kako da brinu o zdravlje dece i sprovode tretmane ako se pojavi zdravstveni problem kod deteta.
Preventivna medicina je izuzetno važna u detinjstvu jer postavlja osnovu za bolje zdravlje i smanjuje rizik od bolesti u starijem dobu. Pregled kod pedijatra u savetovalištu će vam pružiti informacije o razvoju, ishrani, higijeskoj nezi bebe, vakcinaciji, o poslednjim infektivnim bolestima koje “trenutno vladaju” i kako da postupite ako se beba razboli.
Na pregledu u četvrtom mesecu možete očekivati od pedijatra da:
- Izmeri težinu i dužinu bebe da bi se uverio da beba pravilno raste i razvija se.
- Proveri disanje i otkucaje srca.
- Proveri oči i uši bebe.
- Izmeri obim glave da bi se uverio u to kako se mozak razvija.
- Vakciniše bebu sledećim vakcinama protiv: difterije, tetanusa i velikog kašlja (Di-Te-Per), dečije paralize (Polio vakcina), hemofilus influence. U petom mesecu takođe će vaše dete dobiti vakcine protiv: difterije, tetanusa i velikog kašlja (Di-Te-Per), dečije paralize (Polio vakcina), hemofilus influence.
- Ustanovi moguće postojanje određenih zdravstvenih stanja, refluks, osip po licu i koži, ojed od pelena itd.
- Odgovori na vaša pitanja u vezi nege i razvoja bebe.
- Objasni vam ukratko sve o bebinom razvoju, temperamentu i ponašanju.
- Predloži nači kako da uspostavite ruteni između dnevnog i noćnog spavanja.
Pitanja koja vam pedijatar može postaviti:
- Kako beba spava? U ovom uzrastu bebin san će biti predvidljiviji i više imati svoju rutinu nego ranije, sa tri do četiri dnevna spavanja i duže noćno spavanje u intervalu od 6 sati, a kod nekih beba i duže.
- Kada, na koji način i koliko vaša beba jede? Neke bebe nisu spremne za čvrstu hranu još. Između 4. i 6. meseca je vreme kada se preporučuje uvođenje čvrste hrane, a sve u zavisnosti od toga kojim mlekom se beba hrani i kako napreduje. Ako vaša beba nije spremna za čvrstu hranu, uvek se možete i ranije posavetovati oko toga šta je najbolja prva hrana i koje namirnice su za početak idealne. Pitajte pedijatra kada možete krenuti sa uvođenjem čvrste hrane i da li bebi trebaju dodatni vitamini.
- Kakva je rutina pražnjenja stomaka? Meka stolica je idealna, ali boja može varirati. Ako primetite kod bebe vodenu stolicu koja ima čudan miris, često se pojavljuje u toku dana i sadrži sekret onda je to proliv. Posavetujte se sa pedijatrom kako da ga izlečite koja je najbolja nega u ovakvim situacijama koju možete pružiti bebi.
- Da li vaša beba može da se prevrće sa stomaka na leđa? U ovom uzrastu beba će početi da savladava ovu veštinu kao i ležanje na blago uzdignutom postolju. Verovatno beba neće moći da se prevrće u oba pravca ili da sedi uz pridržavanje, ali ove veštine će savladavati sa šest meseci i kasnije.
- Može li vaša beba da se uzdigne rukicama dok leži na stomaku? Ova veština je tipična za četvoromesečne bebe i označava dobar put ka razvoju motorike. Ako vaša beba i dalje ima problema da kontroliše i podiže glavu, obavezno obavestite pedijatra o tome.
- Kakve zvuke ispušta vaša beba? Govorne mogućnosti vaše bebe mogu uključivati, mumlanje, gugutanje, cikanje, a ponekad čak i smejanje. U ovom uzrastu vaša beba se verovatno mnogo češće smeje, nekad i pre nego što joj se vi obratite. Bebina usta su poprilično aktivna jer istražuju sve predmete oko sebe koje mogu da stave u usta. Ako vam se učini da su neki glasovi čudni, obavestite pedijatra o tome.
- Kakve su motoričke veštine do sada? Do sada vaša beba će moći da posegne za predmetom i da ga uhvati i drži. Možda će moći da stavi obe ruke ispred sebe. Ako primetite da beba koristi više jednu ruku od druge, napomenite pedijatru. Takođe, će bacakati obema nogama i poskakivati na njima kada je uzdignete u uspravni položaj. Ako beba drži ispružene noge duže vreme, obavestite pedijatra.
- Da li ste primetili nešto neobično na očima i u načinu na koji vas beba gleda? Na svakoj kontroli pedijatar obraća pažnju na strukturu, položaj zenica i bebinu sposobnost da ih pravilno pokreće.
- Kako beba čuje? Ako se vaša beba ne osvrće na zvuk, obavezno recite pedijatru. Što ranije uočite potencijalni problem sa sluhom, ranije će se lečiti i dati bolju šansu rešavanju problema.