Savetovalište u 6. mesecu
Redovne kontrole kod pedijatra su ključan deo pravilnog rasta i razvoja u detinjstvu. Pregledima u savetovalištu pedijatar procenjuje rast i razvoj, prepoznaje probleme u najranijim fazama i pruža adekvatnu brigu, sprovodi imunizacije, daje instrukcije i edukuje roditelje kako da brinu o zdravlje dece i sprovode tretmane ako se pojavi zdravstveni problem kod deteta.
Preventivna medicina je izuzetno važna u detinjstvu jer postavlja osnovu za bolje zdravlje i smanjuje rizik od bolesti u starijem dobu. Pregled kod pedijatra u savetovalištu će vam pružiti informacije o razvoju, ishrani, higijeskoj nezi bebe, vakcinaciji, o poslednjim infektivnim bolestima koje “trenutno vladaju” i kako da postupite ako se beba razboli.
Na pregledu u šestom mesecu možete očekivati od pedijatra da:
- Izmeri težinu i visinu bebe kako bi bio sigurna da dete zdravo napreduje. Ako se dinamika napredovanja promenila od uobičajene, ne brinite, napredak se menja u odnosu na porast težine, dužine, a sada i na psihički razvoj.
- Posluša bebina pluća, disanje i otkucaje srca.
- Proveri bebine uši i oči.
- Izmeri obim glave da bude u toku razvoja mozga.
- Beba će dobiti vakcinu protiv: hepatitisa B.
- Preporučiti za bebu vitamin D kao dodatak dojenju.
- Posavetuje roditelje kako da brinu o određenim zdravstvenim problemima koji prate svaku bebu: ojed od pelena, osip po licu, kako da se prepoznaju simptomi prehlade, gripa, dijareje itd.
- Posavetuje roditelje o osnovnim sigurnosnim merama: stolici za auto, kako da obezbedite bebinu okolinu u kući pre nego što beba počne da puzi i kako da eliminišete rizik od trovanja itd.
- Posavetuje roditelje o načinu ishrane, rasporedu hranjenja, o spavanju, razvoju bebe i sve što interesuje roditelje.
Pitanja koja vam pedijatar može postaviti:
- Kako beba spava? Sa šest meseci beba bi trebala da spava 14 do 15 sati u toku 24 sata. Noću bi trebala da ima kontinuiran san bez buđenja, mada ovo nije pravilo za svaku bebu.
- Da li je vaša beba spremna za nemlečnu hranu? Period od četvrtog i šestog meseca je idealan za uvođenje čvrste hrane. Pedijatar će vas posavetovati kako da počnete i koje namirnice su za početak idealne za vašu bebu. Obavezno obavestite pedijatra, ako imate u porodici slučajeve alergije na hranu. Ako ste već počeli sa čvrstom hranom, obavestite pedijatra, ako beba dosta povraća hranu, što je znak digestivnog problema zvanog refluks.
- Kakva je rutina pražnjenja stomaka? Sa unošenjem čvrste hrane i stolica se menja i biće jačeg mirisa i čvršća nego ranije. Ipak, i dalje bi stolica trebala da bude mekša. Suva i zrnasta stolica je znak dehidratacije ili znak konstipacije (zatvor). Obavestite pedijatra, ako nešto primetite.
- Da li se beba prevrće? Sa šest meseci mnoge bebe se mogu prevrtati sa stomaka na leđa i obrnuto sa leđa na stomak. Neke bebe mogu sedeti samostalno bez pridržavanja leđa, mada mnogima je ipak potrebna podrška. Ako vaša beba još nije naučila da se prevrće, obavestite pedijatra o tome.
- Da li se pojavio prvi zubi? Neke bebe svoj prvi zubić dobiju sa šest meseci ili čak ranije. Možda ćete primetiti otečene, crvene i osetljive desni dok se pojavljuje zubić. Pedijatar vam može preporučiti nekoliko načina da smanjite bol i pomognete detetu, kao i o simptomima koji prate izlazak zubića.
- Kakve zvuke ispušta beba? U ovom uzrastu bebine govorne veštine su razvijenije i uključuju brbljanje, skičanje, smejanje i imitiranje drugih. Verovatno će beba ispuštati zvuke kao što su “ba”, “da” ili “ma”. Ako vaša beba ne ispušta nikakve zvuke ili mnogo manje nega pre, posavetujte se sa pedijatrom.
- Da li je vaša bebe zainteresovana za okolinu? Do sada vaša beba bi trebala da uživa istražujući svet oko sebe, stavljanjem predmeta u usta, udaranjem igračke o pod, bacanjem ili ispuštanjem igračke iz ruke. Obavestite pedijatra, ako vaša beba nije zainteresovana za predmete i sve oko sebe.
- Kakva je fina motorika? Vaša beba verovatno može da posegne za igračkom i da je uhvati. Takođe, verovatno može da uhvati igračku i prebaci je iz jedne u drugu ruku.
- Kakva je krupna motorika? Vaša beba bi trebala da može da izdrži svoju težinu dok je držite u stojećem položaju. Iks i O noge kao i ravni tabani su normalni u ovom uzrastu. Ali ako se vaša beba kreće na način koji vam nije uobičajen, favorizuje samo jednu nogu ili ruku, bočno je iskrivljena kada je u stojećem položaju, obavestite lekara o tome.
- Da li ste primetili nešto neobično na bebinim očima ili na način na koji posmatra okolinu? Na svakom pregledu u savetovalištu pedijatar će proveravati da li su okice u istoj ravni i da li se dobro pomeraju. U uzrastu od 6 meseci vaša beba bi trebala dobro da kontroliše oba oka i do sada bi trebalo da se “razrokost” neutralisala jačanjem očnih mišića.
- Kako beba čuje? Ako se beba ne okreće u pravcu zvuka obavestite o tome pedijatra. Što ranije uočite potencijalni problem sa sluhom, ranije će se lečiti i dati bolju šansu rešavanju problema.