Zbog straha od razdvajanje, vreme koje provedete razdvojeni od bebe može vam biti veoma teško. Isto tako teško može biti i putovanje sa bebom. Vaša beba je navikla na svoje okruženje i poznata lica, i ona voli predvidljivost. Tako da krenuti na put može poremetiti bebinu sigurnost i rutinu, pogotovo ako se posećuju nova mesta i mnogo novih ljudi.
U ovom dobu beba ne može shvatiti koncept putovanja, ali će moći da predpostavi da se nalazi na ne poznatom prostoru. Budite spremni na mrzovoljno ponašanje i na to da će se vaša beba “zalepiti” za vas. Pripremite mnogo stvari za zabavu – slikovnice, igračke koje stvaraju zvuk, kocke, plišane životinje, i definitivno bebinu omiljenu igračku, ako je ima. Organizujte mnogo vremena sami bez stranih lica da biste omogućili bebi da se prilagodi novom okruženju.
Užina može biti veoma zahtevna za zauzete roditelje kao one koji imaju bebe. Evo nekih ideja da ipak prezalogajite nešto zdravo:
Imajte užinu pri ruci stalno. Kada spremate torbu za pelene, uzmite u obzir da spakujete užinu koja je hranljiva i laka za poneti, tako da je imate uvek kod sebe. Uvek nabavljajte i lagerujte u kuhinji hranu koja je hranljiva i zdrava, a pri tom lako nosiva. Tako da nećete morati da pripremate svaki zalogaj u kuhinji, ili još gore, nećete morati da trčite u restorane brze hrane.
Evo nekih dobrih namirnica: sveže voće, energetske štapiće, ceralije sa celim zrnima ili krekere sa sirom, sirovo povrće, jogurt. Blendovano sveže ili zamrznuto voće, mleko, i jogurt zajedno daju hranljivu užinu.
Ograničite kofein. Ovo je izuzetno važno pogotovo ako dojite. Pijte dosta tečnosti – običnu vodu, limunadu ili mineralnu vodu, ili napravite sebi vodu pomešanu sa zgnječenim voćem ili kriškom narandže i limuna. Čajevi od trava, vrući ili hladni, imaju bezbroj osvežavajućih ukusa.