Savetovalište u 18. mesecu
Redovne kontrole kod pedijatra su ključan deo pravilnog rasta i razvoja u detinjstvu. Pregledima u savetovalištu pedijatar procenjuje rast i razvoj, prepoznaje probleme u najranijim fazama i pruža adekvatnu brigu, sprovodi imunizacije, daje instrukcije i edukuje roditelje kako da brinu o zdravlje dece i sprovode tretmane ako se pojavi zdravstveni problem kod deteta.
Preventivna medicina je izuzetno važna u detinjstvu jer postavlja osnovu za bolje zdravlje i smanjuje rizik od bolesti u starijem dobu. Pregled kod pedijatra u savetovalištu će vam pružiti informacije o razvoju, ishrani, higijeskoj nezi bebe, vakcinaciji, o poslednjim infektivnim bolestima koje “trenutno vladaju” i kako da postupite ako se beba razboli.
Na pregledu sa 18 meseci možete očekivati od pedijatra da:
- Izmeri težinu i visinu bebe kako bi bio sigurna da dete zdravo napreduje. Ako se dinamika napredovanja promenila od uobičajene, ne brinite, napredak se menja u odnosu na porast težine, dužine, a sada i na psihički razvoj.
- Posluša bebina pluća i disanje i otkucaje srca.
- Proveri bebine uši i oči.
- Izmeri obim glave da bude u toku razvoja mozga.
- Beba će dobiti vakcinu protiv: difterije, tetanusa i velikog kašlja (Di-Te-Per), dečije paralize (Polio vakcina), hemofilus influence.
- Odgovori na sva pitanja vezana za vitamine. Posavetuje roditelje kako najbolje da unesu vitamnie u bebin organizam.
- Posavetovati roditelje kako da brinu o određenim zdravstvenim problemima koji prate svaku bebu: ojed od pelena, osip po licu, kako da se prepoznaju simptomi prehlade, gripa, dijareje itd. Kako da prepoznaju infekciju uha i druge bolesti koje mogu zadesiti bebu, kao i pitanja vezana za tretiranje ogrebotina i udaraca od padova kojih će biti češće dok beba ne savlada hodanje.
- Posavetuje roditelje o načinu ishrane, rasporedu hranjenja, o spavanju, razvoju bebe i sve što interesuje roditelje.
- Posavetovaće roditelje kako da najlakše odbiju bebu od pelena.
- Naručiće analizu krvi i urina kako bi se uverio u kompletno zdravlje vaše bebe.
Pitanja koja vam pedijatar može postaviti:
- Kako vaša beba spava? Većina dece u ovom uzrastu spavaju oko 11 sati tokom noći i oko dva sata preko dana. Vreme spavanja obično bude bitka između vas i deteta, jer deca ovog uzrasta ne žele da spavaju, kako ne bi nešto propustili od svih aktivnosti. Mnoga deca se bore protiv sna jer ne žele da ostaju sami u sobi dok spavaju.
- Kako vaše dete jede? Pedijatar će vas ispitati o dnevnom jelovniku i namirnicama koje dajete bebi, da bi ustanovio da li je režim ishrane adekvatan i da li dajete zdravu i izbalansiranu ishranu. Možda će vam preporučiti kako da dajete bebi zdravu užinu i kako da naučite bebu da jede sama.
- Da li je vaše dete pokazalo znake spremnosti za nošu? Neka deca u ovom uzrastu imaju fizičke i spoznajne veštine da bi prešla sa pelena na nošu, međutim velika većina dece još nije spremno za nošu u ovom uzrastu. U fizičke i spoznajne veštine spadaju mogućnost da sami svuku pantalone i gaćice, da preko noći ne mokre u pelenu itd.
- Da li vaše detet hoda? Do sada vaše dete bi trebalo je počelo da hoda. Deca uče da hodaju u periodu između 9 i 18 meseci. Ako beba hoda na prstima ili sa jedne strane tabana recite to pedijatru kako bi vam preporučio dalji postupak.
- Govori li vaša beba “ne” češće nego što želite i ima li napade besa? Većina osamnaestomesečnjaka otkrije radost i zadovoljstvo govoreći reč “ne”, naravno ne na vaše zadovoljstvo. Takođe, obožavaju da je često koriste, a kada se usprotivite mogu da dobiju napad besa koji za vas nije nimalo prijatan. Ovo su znaci nezavisnosti i razvoj govornih veština.
- Da li vaše dete puno priča? U ovom uzrastu većina dece zna i koristi oko 6 reči – “mama”, “tata”, “baba”, itd. Neka deca čak mogu spojiti dve reči u nizu da bi oformili nešto slično rečenici. Pedijatar vam može dati savete kako da podstaknete razvoj govora, a ukoliko primeti neki problem uputiće vas kod logopeda.
- Da li reaguje na jednostavna uputstva? Osamnaestogodišnjaci su obično dovoljno zreli da razumeju i prate jednostavna uputstva kao što su: “Molim te dodaj mi loptu” ili “Donesi mi medu”. Ako ipak primetite da vaše dete ne izvršava uputstva ili ih uopšte ne razume ili vas ne čuje, obavestite pedijatra o tome.
- Perete li vašoj bebi zube? Vašoj bebi verovatno još nisu izašli kutnjaci, ali kako ima nekoliko zuba dobro je da počnete sa njihovim pranjem i redovnim kontrolama kod stomatologa.