Vitamin D pomaže organizmu da apsorbuje minerale kao što su kalcijum koji jača zube i kosti. Nedostatak vitamina D ne izaziva samo rahitis (bolest koja vodi deformitetu kostiju i frakturama), takođe može sprečiti dete da dostigne genetsku pretpostavljenu visinu i količinu koštane srži.
Vitamin D funkcioniše kao hormon koji ima jako puno poslova u organizimu kao što su održavanje zdravlja imunog sistema, zaštita insulina, regulacija rasta ćelija.
U odnosu na uzrast dnevne potrebe vitamina D su oko 10 mikrograma dnevno. Vaše dete ne mora da unese svaki dan preporučenu dnevnu dozu vitamina D. Možete uzeti prosečnu količinu vitamina D od nekoliko dana pa dati detetu takvu “dozu” u jednom danu kroz namirnice i ishranu.
Vitamin D se još zove i “vitamin sunca” ili “sunčani vitamina” jer ga organizam stvara kada je izloženo sunčanim zracima. Ali, organizam vašeg deteta nije u stanju da stvara vitamin D iz sunčanih zraka kada je prekriveno odećom ili je namazano kremama za sunčanje koje blokiraju sunčane zrake. Druge prepreke u proizvodnji vitamina D iz izlaganja suncu su smog, oblaci, tamnoputa koža i geografska lokacija.
Ukoliko vaše dete ne dobija oko 10 mikrograma vitamina D dnevo, dobro je da uključite suplemente vitamina D koje ćete dobiti po preporuci pedijatra.
U nekim slučajevima će količina vitamina D iz namirnica varirati u zavisnosti od porcije.
Prilično je neverovatno da se vitamin D previše unese u organizam. U suštini, mnogi eksperti smatraju da je dnevna doza od 10 mikrograma mala i preporučuju čak 20 mikrograma za decu i odrasle dnevno. Ovu količinu vitamina D biste dobili, ako biste dnevno pili osam do deset šolja mleka, što se ipak ne preporučuje.
Ipak, vitamin D može biti štetan, ako ga unesete previše. On se skladišti u tkivu, pa je najbolje da ga ne unosite preko dnevnih dozvoljenih doza.Da biste bili sigurni u dobar unos vitamina D, porazgovarajte sa svojim pedijatrom o dovoljnom unosu vitamina D za vaše dete i njegov/njen uzrast.