Carski rez je porođaj bebe kroz rez na materici i stomaku majke. U većini slučajeva, carski rez se radi pod totalnom anestezijom, ali se sve češće obavlja sa lokalnom, provodnom anestezijom, a majka može uživati sa svojom bebom ubrzo nakon što je rodi.
Kada ste trudni velike su šanse da trudnoću završite prirodnim porođajem, kroz vaginalni kanal. Međutim, postoje slučajevi kada je carski rez neophodan da bi se zaštitila i majka i beba. Zato, čak iako planirate vaginalni porođaj, važno je da saznate sve što treba o carskom rezu, da bi se pripremili za neočekivane situacije, ako ih uopšte i bude.
Carski rez se može planirati, ali i dolazi sasvim neočekivano.
Carski rez se unapred zakazuje kada ginekolozi znaju kakvi problemi se mogu pojaviti.
U nekim slučajevima žene koje su ranije imale carski rez mogu se poroditi vaginalno. Ovaj način porođaja zove se vaginalni porođaj posle carskog porođaja. Sa lekarom ćete moći razgovarati o svim rizicima i prednostima ovakvog načina porođaja.
U poslednjih nekoliko godina povećao se broj carskih rezova sa jednog od 20 porođaja na 1 od 4 porođaja. Carski rez, bez obzira na to koliko se plašite vaginalnog porođaja i bolova koji treba da pregurate, treba da se obavlja samo iz medicinskih razloga.
Većina beba i majki se dobro osećaju posle carskog reza. Ali, pošto je ovo jedna ozbiljna operacija, ona nosi mnogo veći rizik nego vaginalni porođaj.
Posle carskog reza, ako ponovo zatrudnite, male su šanse da će se ožiljak otvoriti tokom porođaja. Takođe, u ovom slučaju imate malo veći rizik za probleme kao što je placenta previa.
Pre carskog reza, postaviće vam infuziju u venu da biste dobijali potrebnu tečnost i lekove tokom operacije. Posle ćete dobiti anesteziju, totalnu, epiduralnu anesteziju ili spinalnu anesteziju koja vam umrtvi deo tela od stomaka pa nadole. Totalna anestezija se u svetu koristi samo za hitne slučajeve.
Kada anestezija počne da deluje, lekari prave rez, koji se obično nalazi u donjem delu stomaka odmah iznad linije pubičnih malja. Nekada se rez izvodi od pupka do pubičnog predela. Kada izvadi bebu, lekar vadi posteljicu i zatvara rez šavovima.
Većina žena može napustiti bolnicu 3 do 5 dana nakon operacije, ali potrebno je 4 nedelje ili duže da se žena potpuno oporavi. Za poređenje, žene koje su se porodile vaginalno obično, ako je sa bebom sve u redu, odu kući posle jednog ili dva dana, a svojim normalnim aktivnostima se vraćaju u roku od 1 do 2 nedelje.
Pre nego što napustite bolnicu, sestre će vam objasniti kako da se brinete o bebi i rani, šta možeteočekivati tokom oporavka i u kojim slučajevima da pozovete ginekologa.
Pozovite lekara ako uočite znake infekcije, kao što su temperatura ili crvenilo reza ili gnoj na rezu.