Važan preduslov punkcije je potpuno prazna mokraćna bešika. Ova intervencija se obavlja transvaginalnim putem, pod kontrolom ultrazvuka. Specijalnom punkcijskom iglom, koja je sistemom katetera povezana s posudama za skupljanje usisanog sadržaja, probada se vaginalni zid i ulazi u jajnik. Probadanju folikula sledi usisavanje tečnosti u kojoj se nalaze jajne ćelije. Ubod nije suviše bolan i pacijentkinje, koje se odluče za intervenciju bez opšte anestezije, po pravilu ga dobro podnose. Vi odlučujete da li će se raditi u opštoj anesteziji.
Posle intervencije još sat ili dva ostajete u bolnici. Pre nego što krenete kući dobićete privremeni izveštaj o svim bitnim elementima intervencije. Tu će biti i uputstva o terapiji koja će se primenjivati do trenutka kada će u Vašu matericu biti uneseni embrioni (embriotransfer).
Neophodno je držati se strogog pravila da najmanje šest sati pre intervencije u anesteziji ništa ne pijete i ne jedete. Pre uspavljivanja, anesteziolog će Vas pregledati i razgovarati sa Vama. Period koji ćete provesti u snu zavisi od broja punktiranih folikula i retko prelazi deset minuta.
Posle intervencije možete utoliti glad i žeđ. Savetujemo Vam da se ne vraćate kući sami. Ako ipak idete bez pratnje, ne sedajte za volan! Kod kuće se odmarajte. Ne treba se plašiti oskudnog vaginalnog krvarenja, jer je ono normalni pratilac intervencije i vrlo brzo prolazi. Ukoliko je krvarenje obilnije, ako je praćeno temperaturom i bolovima u donjem delu trbuha, javite nam se, kako bi smo vam dali uputstva.